Jälle esmaspäev

Vahepeal pole midagi öelda olnud. Jälle on esmaspäev, must Mimi nurrub süles, ahi köeb, õues on aastaajakohane ilm. Ma võtaksin küll meelsamini kevade, tabasin end juba ükspäev lootusrikkalt magamistoa aknast kurepesa poole kiikamast... aga kurgedega läheb veel umbes kuus nädalat aega. 

Eelmisel nädalal sain ennast tutvustada väga rahvusvahelise programmi tudengitele. Muuhulgas ütlesin, et olen välistudengitega arutanud ka parimaid kohti talvejope ostmiseks, me oleme sel aastal küll õnnistatud eriliselt sooja talvega... Näo järgi arvates jaapanlanna paistis äärmiselt jahmunud. Nojah, ega mina ei osanud ka Iirimaale kolides arvata, et seal iga päev sajab, aga see oli aeg enne interneti laialdast kasutuselevõttu, täapäeval saab ju igaüks uurida, mis ilm sihtkohamaal tavaline on...

Nojah, igatahes lubatakse aastaajakohast ilma veel vähemalt kümme päeva. Ma endiselt ei armasta talve. 

***

Nädala eest mulda pistetud salati- ja tomatitaimekesed edenevad. Välja arvatud basiilik, mis lihtsalt ei taha. Oleks tore olla inimene, kes oskab basiilikut kasvatada, võib-olla saan selleks kunagi. 

***

Lahja lehma aasta on täies hoos, hetkel on meil peaaegu et kõigi säästukuude vanaisa... aga loomulikult, ma siin lõin kokku veebruarile eelnenud umbes kuue nädala plaanivälised ja plaanipärased, aga tavalistele lisandunud väljaminekud ja sain neljakohalise summa... ja selle esimene number ei ole 1. Generaator, Mazda-san, Tallinn aasta lõpus, kaks rahvusvahelist võistlust, millest teise puhul elati hotellis ja käidi väljas söömas (Keskmine, kes mõlema eest maksis, lõi summad kokku ja ütles, et tulemus oli ulmeline - ma ütlen, et kamba peale korteri üürimine ja ise söögitegemine on palju mõistlikum!), pluss ennustatavalt, aga mitte tavakuudel - kolme teismelise jõulukingid, kaks sünnipäeva ja kahe maja kindlustus. Oeh. 

Õnneks olen ma olnud usin hoidistaja ja sama usin sügavkülmutaja. Ja varuja. Kuivained, poekonservid (aedvili, mitte liha, ma ei oska endiselt lihakonserviga midagi teha), šokolaad jms küpsetuskraam on kapis täitsa olemas. Laupäeval valmistasin olemasolevatest komponentidest kodumüslit. Toidupoest tuleb neil päevil peamiselt tuua piima, mune, aed- ja puuvilja ja võileivakraami. Kuu lõpus räägin, kuidas on õnnestunud. 

***

Lapsed naudivad peaaegu iganädalaselt Uno-nimelist sauna. Keskmine kirjeldas laupäeva õhtul olukorda: "Eesti maaelu. Talv. Kusagil metsa vahel köetakse sauna. Pilvi pole, aga kuu tekitab sellist valgusreostust, et tähti ka ei näe."

Umbes nii oligi, kuu paistis, aga tähed ei saanud tema kõrval eriti särada. 

Pärast nad tulid, riietatuna jopedesse, ujumispükstesse (sest emast tuleb enne higi mahapesemist mööda minna) ja kummikutesse. Olevat saunatamise vahepeal käinud õues lumesõda mängimas. Minu meelest on see kopsupõletik, mis ootab juhtumist, aga lapsed arvasid, et nad on professionaalsed eestlased... Nunuh. 

***

Elektrivõrgupaanika jäigi vist ainult paanikaks. Õnn ja rõõm. 

***

Olen neil päevil tegelenud kaltsuvaibalaoga. 2016. aasta hinnad ju enam ei sobi. Minu kadunud ema poolt eriliselt lödiks kootud eksemplarid ka mitte, oeh... Vähemalt õppisin ära, kuidas hinnasilte printida. 

Veel on Olukord Vanima koolisaamisega - bussisõidujupp maksab nüüd talle kaks eurot. Linnast väljas asuva kõrgkooli juurde pääsemiseks muid võimalusi oluliselt pole. Kuukaardi kohta on meil erinevad andmed, Vanim olevat justnagu näinud mingit maakonnakaardi võimalust (siis saaks ju koju ka), mina mitte. Käskisin uurida, alternatiiv on vist sõita koolimajast kolme kilomeetri kaugusele linnaliiniga ja siis jalutada... aga hommikusse loengusse niimoodi ei jõua. Oeh. 

Inimesed ütlevad, et jaanuar on hirmus pikk kuu, minu jaoks on see pigem veebruar. Kui tuleb rohkem valgust, on kindlasti kõik parem. 

Comments

  1. https://tartu.ee/et/hinnad-ja-soodustused Siin kõik hinnad ja soodustused kenasti olemas

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mnjah, aitäh, midagi taolist olen ma varem ka näinud. Vanim õpib selle järgi vales piirkonnas.

      Delete
    2. maakonnaliinide 30 päeva pilet tundub siiski isegi täishinnaga soodsam kui ükshaaval osta, eeldusel, et kuus tuleb umbes 20 päeval sõita.
      https://transport.tartumaa.ee/bussiliiklus/#piletid-soidukaardid

      Delete
    3. Ta jah avastas midagi taolist ise. Arvas ka, et nüüd tuleb palju sõita.

      Delete
  2. Emal ka basiilik nii vara kuidagi ei edene, alles siis võtab tuure kui verandal on hea soe. Basiilik armastab meie pere kogemuse põhjal väga mõnusat sooja.

    Ma ei märgnud paanikat, aga ma ei tarbi eriti kommertsi ka. Natukene mõtlesin varud läbi nagu vanaema oleks maal teinud. Meil on see vist veres, ikka peab olema varu. Vee kasutasin hiljem kuukingade kastmiseks (hea teada, KUI palju vett mul nädalas nendele kulub, hullumaja, kraanist pahistades ei saa nagu arugi). Toidukraam on hetkel väga abiks, sest kolmas päev miskise vastiku 38C kandis palavikuga ei tekita soovi poodi minna. Ja ega õnneks isu ka pole!

    Kas teil keldrit ei ole? Sellist vanakooli head ja kindlat. Meil maal veel on, sahvripõranda all. Sinna me varume sügisel juurikaid. Kartuleid kotiga kohalikult kasvatajalt, porgandeid, peete ja kaalikaid kasvatab ema ise. Onu on oma perele pannud sinna ka kapsaid ja õunu pooleks talveks, need kipuvad "higistama" ja niiskust ajama, aga paar kuud siiski kestavad. Sauna eesruumis, mida sageli ei köeta, on ka õunavarud. Jõuludeni kestsid ilusti ja need oma aia õunad on ikka klass omaette. Isegi hapud vissid maitsevad talve hakul imeliselt :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Basiilikule olid loodud parimad tingimused talvel kasvamiseks, oli küll väga mõnus soe. Noorima toa üks nurk on enam-vähem kasvuhoone, idanejad elavad lampide peal soojas ja minitaimekesed lampide all.

      Meie kelder ei ole hiirekindel ega hetkel ka sisenemiskindel, sest kunagi enne meie aega oli keegi arvatavasti veoautoga selle sissepääsu pihta sõitnud ja sealt algasid nii murenemine kui lagunemine, mille tõttu elavad kõik minu hoidised sel talvel Linnamaja keldris (toon aeg-ajalt kastiga) ja suvepoole läheb sissepääsu ümberehituseks. Ehk siis saab ka riiulite ja kartulisalve osa puhtamaks ja hiirekindlamaks.
      Kartul-kapsas-sibul-porgand (viimane kasvab minul täpselt siis, kui ise tahab) on tegelikult just täpselt need viljad, mille kasvatamine enda tarbeks ei tasu ennast ära. Meil läheb kuus umbes üks 15 kg kott, see maksab Maximas midagi 5 euro kanti.
      Õunad kasvavad meil tõepoolest ilma meiepoolse vaevata, ise, ja neid võiks küll talveks kastidesse panna. Ehk sügisel (kui sel aastal muidugi õunu tuleb).

      Delete
  3. Basiilikule anna aega, nädal tärkamiseks on temale vähe. Mina alustan basiilikut maikuus ja aknalaual, mitte varem, siis on paras aeg juunis peenrasse istutada.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Selle külvi salatit ja basiilikut ei oota ükski peenar, ongi planeeritud tubasteks potitaimedeks. Vähemalt üks roheline varreke paistab sealt juba tõusvat, kokku panin mõniteist seemet. Tuleval nädalavahetusel külvan järgmise portsu.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Kuidas see ikkagi võimalik on

Mis elu sees praegu on

Niiskusest